GUTday
2024. gada 30. maijā
Ķīpsalas ielā 6A, Rīgā
Mūsu mērķis
Mēs vēlamies, lai Tu zini, kāpēc zarnu mikrobioma veselība ir fundaments fiziskajai un emocionālajai veselībai, kādas likumsakarības valda mikroorganismu pasaulē un kā Tu to vari ietekmēt ar saviem ikdienas paradumiem un izvēlēm.
Par ko būs GUTday
Zarnu mikrobioms un mentālā veselība
Zarnu mikrobioms ietekmē ne tikai gremošanas sistēmas veselību, bet arī mūsu emocionālo stāvokli. Koriğējot uzturu, ir iespējams uzlabot ne tikai organisma mikrobiomu, bet arī emocionālo pašsajūta, kas ir svarīgi cilvēkiem ar gremošanas sistēmas traucējumiem. Tāpat serotonīna un dopamīna (laimes hormonu) izdalei ir svarīga loma. Uz pierādījumiem balstīti pētījumi atspoguļo zarnu mikrobiomas ietekmi uz serotonīna izdali mūsu zarnas epitelijšūnas, kas labvēlīgi ietekmē mentālo veselību.
Ādas skaistums slēpjas
zarnās
Zinātniskie pētījumi liecina, ka zarnu veselība tieši ietekmē arī ādu. Zarnu-ādas (gut-skin) ass norāda, ka zarnu mikrobioma var ievērojami ietekmēt ādu, proti - novērots, ka zarnu iekšējā slāņa nevienmērīgums var izraisīt sistēmisku iekaisumu, ietekmējot ādas stāvokli, piemēram, aktivizējot ekzēmu vai akni. Tāpat problēmas zarnās, piemēram, palielināta caurlaidība, ļauj iekaisuma radošām vielām tieši iekļūt mūsu asinssistēmā, tādējādi ietekmējot ādu. Arī zarnās dzīvojošās baktērijas pārstrādā pārtiku un tādējādi ražo vielas, kas var būt gan labvēlīgas, gan kaitīgas ādai. Zarnu veselības pārvaldība, izmantojot diētu vai probiotikas, bieži tiek izpētīta, lai uzlabotu vai pārvaldītu dažādus ādas stāvokļus.
Zarnu mikrobioms - mūsu veselības epicentrs
Mūsu organisma mikrobioms ir ļoti atkarīgs no mūsu dzīvesveida - ko mēs ēdam, cik daudz kustamies, cik daudz guļam un kāds ir mūsu stresa līmenis ikdienā. Ne par velti cilvēka zarnas sauc par ķermeņa otrām smadzenēm, mikrobioms zarnās būtiski ietekmē mūsu emocionālo pasauli, tāpat arī imunitāti un vispārējo labbūtību. Zarnu mikrobioms var ietekmēt arī hormonu līdzsvaru - uz labo vai slikto pusi, tas jau atkarīgs no tā, cik veselīgs tas ir.
Augu izcelsmes produkti tavam mikrobiomam
Lai nodrošinātu veselīgu zarnu mikrobiomu, svarīgi ir iekļaut savā ikdienas uzturā dažādus augu izcelsmes produktus. Šie produkti ir bagāti ar šķiedrvielām, kas baro mūsu labvēlīgās baktērijas, nodrošinot zarnu mikrobioma veselību un samazinot pūšanās un citus nepatīkamus simptomus. Turklāt, fermentētie produkti, kas satur labās baktērijas, papildus veicina zarnu mikrobiotas līdzsvaru. Kombinējot augu izcelsmes produktus ar regulāru fizisko aktivitāti, pietiekamu miegu un emocionālo labklājību, veidojas optimāli apstākļi veselīgam zarnu mikrobiomam un kopējai labklājībai.
GASTRONOMISKĀS PAUZES
AR KRISTAPU REIMANI
Kristaps Reimanis ir pavārs ar vairāk nekā 10 gadu pieredzi, kas iegūta strādājot dažādās Eiropas valstīs, tostarp Spānijā un Maltā. Daudzi Kristapu zina kā ex ceptuves "ČAU" līdzdibinātāju, kurš pierādījis, ka arī Latvijā radīti un sezonālie produkti ir kulināro piedzīvojumu vērti. Viņš dalās ar bagātīgajām zināšanām un piedāvā jaunas un nebijušas receptes no ikdienā ierastiem produktiem. Kristaps ir veselīga ēdiena entuziasts, kuram svarīgs ir ne tikai vizuālais noformējums un garšas buķete, bet arī uzturvērtības.
GUTday lektori
Līga Brūniņa
Dr.oec. Līga Brūniņa ir LABRAINS kosmētikas zīmola radītāja, vides speciāliste, ķīmiķe, un Biznesa augstskolas "Turība" docente.
Eva Moreino
Ārste-rezidente ģimenes medicīnā, kā arī pasniedzēja Rīgas Stradiņa universitātes Iekšķīgo Slimību katedrā. Konsultē pacientus gan NVD praksē, gan kā ģimenes ārsts Veselības centra 4. Īpaši padziļināti interesējas par preventīvo medicīnu un uzturu.
Jeļena Pavlova
Sertificēta uztura speciāliste, uzturzinātnes maģistre un dzīvesveida modifikācijas un nemedikamentozās atveseļošanās speciāliste ar vairāk nekā 10 gadu darba pieredzi, specializējoties dažādu gremošanas sistēmas traucējumu mazināšanā.
Lilija Ķēniņa
Dr. Lilija Ķēniņa ir RSU Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas ārste-rezidente psihoterapeite un sertificēta ģimenes ārste. Pasniedz medicīnisku komunikāciju un ievadu klīniskajā medicīna ārzemju studentu grupām RSU iekšķīgas slimības katedrā.
Anda Penka
Pārtikas inovāciju uzņēmuma "Fermentful" līdzdibinātāja un vadītāja. “Fermentful” Latvijas jaunuzņēmums, kas ražo dabīgo probiotiķu dzērienu jeb fermentētu zaļo griķu dzērienu.
Guna Bīlande
Latvijas Diētas un Uztura Speciālistu Asociācijas valdes priekšsēdētāja, sertificēta uztura speciāliste.
Daina Eglīte-Antona
Topošā pārtikas tehnoloģiju doktorante. Zinātniski izstrādā jaunas garšas un produktus, izmantojot fermentācijas tehnoloģiju. Uzņēmuma "Labas Saknes" īpašniece.
Valērija Gulnika
Sertificēta uztura speciāliste. Izstrādā individuālas uztura rekomendācijas, lai mazinātu horniskas saslimšanas. Izmanto uzturu kā preventīvās medicīnas līdzekli.
GUTday programma
9:30 - 9:45 Ierašanās un reģistrācija
9:45 - 10:55 Konferences atklāšana
1. daļa
9:55 - 10:15 Zarnu mikrobioma ietekme uz Tavu mentālo veselību - Lilija Ķēniņa
10:15 - 10:35 Zarnu mikrobioms ģimenes ārsta skatījumā - Eva Moreino
10:35 - 10:55 Uzturs gremošanas sistēmas veselībai - Jeļena Pavlova
10:55 - 11:10 Mikrobioma profilakses un korekcijas pasākumi - Valērija Gulnika
11:10 - 11:30 Gastronomiskā PAUZE ar Kristapu Reimani gut foods / gut drinks
2. daļa
11:30 - 11:50 Fermentācija un nākotnes ēdiena superspējas - Daina Eglīte -Antona
11:50 - 12:10 Ādas skaistums slēpjas Tavās zarnās - Līga Brūniņa
12:10 -12:30 Augu valsts uzturs un veselība - Guna Bīlande